Vyberte stránku

Tuhle mi jedna žába povídala, že pár skoků odtud se dá najít Karibik. Moc jsem jí nevěřil, protože jsem přeci jen zkušený cestovatel, v Karibiku už jsem byl a vím, že je pěkně daleko! Tak jsem se rozhodl tuhle žabí povídačku ověřit. Žába samozřejmě netušila, jak se to místo přesně jmenuje, ale kvákala cosi o Itálii a smaragdech. Doma jsem pak vypátral, že ve Středozemním moři existuje ostrov se Smaragdovým pobřežím, patří k Itálii a jmenuje se Sardinie. Že bych si tam odskočil? Mrkněte se mnou, jestli to stojí za to!

Žabák Bond? To tu ještě nebylo! 🙂

Jestli se vydám na Sardinii, možná bych mohl zkusit ten stejný trik jako James Bond ve filmu Špion, který mě miloval! Já vím, že je to starší kousek ze sedmdesátých let, ale víte, co myslím, ne? Přeci jak Agent 007 zahučel se svým bílým žihadlem Lotus Esprit do moře, aby se pak mohl vynořit přímo na pláži plné turistů! Tenhle trik předvedl právě na Smaragdovém pobřeží, o kterém kvákala žába. Je to jedno z nejluxusnějších letovisek na ostrově a řeknu vám, že když jsem koukal na fotky, tak jsem vážně čubrněl, protože to vypadá skutečně jako v Karibiku! Centrem Smaragdového pobřeží je přístav Porto Cervo, kde si dovolenou užívají celebrity z celého světa. Kdo ví, jestli tu byl i Daniel Craig, současný James Bond, aby obhlídl, kde dřív řádil jeho předchůdce Roger Moore?

1 4866895

Z učebnice přírodovědy

Né, že bych se chtěl chlubit nějakými super odbornými znalostmi, ale zjistil jsem, že ostrov Sardinie je starý až 500 milionů let, a je tak jedním z nejstarších kusů Evropy! Někteří vědátoři dokonce tvrdí, že Sardinie je vlastně ztracená bájná Atlantida! Prý tu jsou kameny, které jen tak na světě neobjevíte a řada kamenologů je sem jezdí zkoumat. Možná, že kdybych proskákal ostrov křížem krážem, našel bych tu i Kamen mudrců! Jen abych se tu nepotkal se vším tím divokým zvířectem, co tu pobíhá! Představte si, že kámošce jednou prasata ukradla svačinu z batohu, když si dávala pauzičku při procházce v jednom ze zdejších národních parků! A na ostrůvku Asinara při severní části Sardinie dokonce volně žije 250 vzácných bílých oslů! Kopýtkatá zvířátka jsou sice fajn, ale já bych se tu ze všeho nejradši seznámil s žabkou sardinskou, velmi ohroženým druhem.

Jazykový galimatyáš starých Sardů

Hrst latiny, špetka italštiny, katalánštiny, arabštiny a korsického nářečí, okořeníme féničtinou a starověkým jazykem Nuragů a wuakvá máme tady Sardo, jazyk místních usedlíků, který se liší od regionu k regionu. To, že Sardové jsou usedlíci, jsem nekvákl jen tak, představte si, že obrovský poměr místních je starších sta let! Tradiční sardský pozdrav dokonce zní „A kent’annos – Kéž bys žil do sta!“ Asi už vím, kam se pojedu žabit v důchodu! Když už jsme u těch hříček se sardštinou, možná vás napadlo, jak je to s ostrovem Sardinií, sardinkami obecnými a mačkáním se jako sardinky. Tak zaprvé, ostrov nese své jméno pravděpodobně po nuragském mytologickém hrdinu Sardovi. Za druhé, malé rybky sardinky se tu dříve lovily ve velkém, takže asi vážně dostaly své jméno podle ostrova. A od té doby, co je lidičky začali cpát do konzerv, říká se „mačkat jako sardinky“. Chuděrky teď ale z vod poblíž Sardinie mizí, mlsným lidským jazýčkům asi až moc chutnají.

 

Po stopách Nuragů

Už párkrát jsem tady zmínil slovo Nurag a asi si ode mě zasloužíte nějaké vysvětlení. Nuragové tu bydleli před tisíci a tisíci lety, prý v době bronzové. Moc se toho o nich neví, ale na ostrově postavili hrozně moc kamenných věží, svatyň a dalších zajímavých domečků! Lidičky to sem jezdí obdivovat a já se k nim možná přidám, protože co si budeme povídat, jsem přeci žabák cestovatel, a ne jen plážový povaleč! Musím se vám přiznat, že když jsem prvně viděl fotky ze Sardinie, úplně jsem se tam viděl někde na lehátku nebo na projížďce loďkou po okolí.

Co se týče další destinace, už mám tedy jasno, vydám se žabit do evropského Karibiku a pak vám o tom milerád povyprávím!

Pokud byste se chtěli dozvědět ještě pár dalších zajímavostí o tomto krásném italském ostrově nebo se mnou očouhnout zdejší hotely, mrkněte sem.

Uložit