Vyberte stránku

Trochu jsem zatoužil po vlhku a teplu, a tak jsem zapátral na mapě po nějakém prima žabím místě. Po chvilce jsem zamžoural na jeden ostrov v Karibiku, o kterém jsem hodně slyšel – Barbados. Lidé se sem jezdí válet, domluvíte se tady anglicky, uprostřed je tropický les a všude kolem moře. Prostě to vypadá na super dovču. Pojede taky? Prý je to království, tak doufám, že to tady bude jako v pohádce. Třeba dostanu i pusu od princezny! Jednu z Barbadosu dokonce znám, sice nenosí korunku, ale zato pěkně zpívá. Jasně, není to nikdo jiný než Rihanna – kráska z Barbadosu.

 

Karibik je sice poměrně daleko, ale to nás v žádném případě nemůže odradit – právě naopak! Na Barbados je potřeba užít si na maximum! A co bych vám tak mohl o tomhle ostrůvku říct? Možná bude nejlepší začít tak nějak od začátku, ale vážně vás nechci otravovat hromadou historických faktů. Když tedy takhle hledal na internetu nějaké zajímavosti, docela mě pobavil příběh o tom, jak vlastně vznikl název Barbados. To sem takhle roku 1536 připlul jeden Portugalec a první co viděl, byly fíkovníky, ze kterých visely takový dlouhý kořeny připomínající vousy. A bylo hotovo! Los Barbados totiž znamená „Ti s vousy“ a uchovalo se to i potom, co si to tady roku 1627 vzali pod palec Britové. Lidé tady ale bydleli i předtím a říká se, že to byli kanibalové! Teď už tady očividně žádní nejsou, protože turisté na plážích jsou pořád celí.

Myslím, že historii už můžeme nechat plavat, a můžeme skočit rovnou do přítomnosti. Nevím, jestli lidé mají sny podobně jako žáby, ale ty moje se docela často odehrávají v klídku na pláži s nějakým prima drinkem v ruce. Potom, co jsem viděl fotky, je mi jasný, že jsem se ve snech určitě válel na Barbadosu. Ostrov totiž obklopuje více než sto kilometrů pláží a každá část je trochu jiná. Zatímco vy si můžete užívat jemný mořský vánek ve stínu palem, na druhé straně ostrova řádí ve vlnách Atlantiku surfaři.
Lidé však nejsou jediní, kteří si tady užívají hopsání ve vlnách. Na Barbados totiž během první poloviny roku připlouvají létající ryby! Když loví nebo chtějí utéct před většími obyvateli zdejšího moře, dokážou nabrat takovou rychlost, že jim je vlastně jedno, když přitom vyletí z vody ven. Ve vzduchu pak díky setrvačností letí rychlostí až 60 km/h! Tyto létající rybky jsou na Barbadosu tak slavné, že se z nich stal státní symbol. Chvilku jsem si říkal, že by bylo fajn proměnit se v lítající rybku, ale pak jsem zjistil, že tyhle frajerky dost často končí na talíři jako národní pokrm.

Turisté na Barbadosu

barbados-surfarkaMalé království uprostřed Karibiku navštíví až 600 tisíc turistů ročně. Denně sem létají zejména linky z USA a ostrov je velmi oblíbenou destinací také pro Kanaďany a Brity. Nešťastnou zprávou je však rostoucí počet stížností na bezpečnost. Turisté se čím dál častěji stávají oběťmi drobných krádeží a také občas čelí nátlaku místních prostitutek a drogových dealerů.
Krásná tvář a zlato v hrdle
Jedna z nejpopulárnějších zpěvaček současnosti se honosí přezdívkou Kráska z Barbadosu. Robyn Rihanna Fenty zde narodila roku 1988 a již v patnácti letech prorazila jako mladá a talentovaná zpěvačka. Jejím žánr je úzce spjat s barbadoskou uvolněnou atmosférou, tedy tóny reggae a R&B.

Cukr nad zlato

Cukr je skutečným pokladem Barbadosu. Pěstuje se zde již od 17. století, kdy sem byli dovezeni afričtí otroci, jejichž potomci tvoří většinu obyvatel Barbadosu. Na ostrově se nachází 1 500 malých farem, které jsou za rok schopny vyprodukovat až 60 tun cukru. Historii tohoto odvětví zde každý rok připomíná letní festival Crop Over, jehož tradice má kořeny v osmdesátých letech, kdy byl Barbados největším producentem cukru na světě. Oslavy sklizně doprovází hned několik dílčích akcí jako například karneval Cohobblopot. S cukrem je také úzce spjat osud vzácných mangust, malých hbitých šelmiček, které sem byly dovezeny proto, aby chránily úrodu před krysami. Místo toho, aby lovily škůdce, se však mangusty začaly živit hady, původními lovce barbadoských krys.

Zelený ostrov, zelená města

Barbados neznamená jen dlouhé písčité pláže a rozvlněné moře. Ostrov se pyšní bohatým národním parkem, ve kterém bují velmi vzácné druhy květin.  Podivuhodné jsou také zdejší baobaby, které většina návštěvníků v této destinaci vůbec neočekává. Příjemným zjištěním je také fakt, že Barbadosané se naučily vysazovat stromy i ve městech, kde tvoří přírodní stín. Díky tomu jsou zdejší města zelenější, krásnější a daří se zde exotickému ptactvu.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit